Basket League: Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Περιστέρι bwin 81-67, και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό

Μοιραστείτε το:

Το ματς

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστές τους Γκριγκόνις και Λι ξέφυγαν από νωρίς με +5 (11-6), πριν ο Μαντζούκας ευστοχήσει σε τρίποντο για το 14-6. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με Μπίλαν και Πουλιανίτη μειώνοντας σε 14-10, όμως ο Γκουντάιτις έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 19-10. Ο Κασελάκης και ο Παπαγιάννης αντάλλαξαν πόντους για το 21-12, ο πρώτος έβαλε τρίποντο για το 21-15 και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 23-17.

Πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με Αγραβάνη και Γκριγκόνις ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (28-17). Το σκορ μετά από συνεχόμενες βολές πήγε στο 31-19, με τους Φρανσίσκο και Γκριγκόνις να ανταλλάζουν τρίποντα για το 34-22. Ο Γάλλος σκόραρε εκ νέου από μακριά για το 34-25, όμως ο Λιθουανός και πάλι απάντησε γράφοντας με σουτ από κοντά το 36-25. Παρόλα αυτά, ο Φρανσίσκο παρέμεινε ασταμάτητος και έβαλε νέο τρίποντο για το 36-28, με τους Μπίλαν και Χάμερ να παίρνουν τη «σκυτάλη» και να διαμορφώνουν το 36-34, πριν ο Μαντζούκας βάλει κρίσιμο τρίποντο για το 39-34. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο, με Κόλεμαν και Φρανσίσκο να διαμορφώνουν το 41-39 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ένα χουκ του Παπαγιάννη και ένα κάρφωμα του Πονίτκα έγραψαν το 45-39, πριν ο Αγραβάνης κάνει το 47-39. Το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού επεκτάθηκε στο 9-0 με τρίποντο του Γκριγκόνις για το 50-39, με το Περιστέρι bwin να μένει για πολλή ώρα άποντο στο δεύτερο μέρος. Αγραβάνης και Πονίτκα συνέχισαν τον χορό των τριπόντων, με τη διαφορά να ξεφεύγει (56-41), πριν ο πρώτος καρφώσει μετά από δικό του κλέψιμο για το 60-44. Ο Έλληνας φόργουορντ εξελίχθηκε σε παίκτη-κλειδί, πετυχαίνοντας άλλους τέσσερις πόντους για το 64-48.

Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου, ο Γκουντάιτις έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +17 νικώντας τον Μπίλαν κάτω από το καλάθι (66-49), με τον Π. Καλαϊτζάκη να γράφει το πρώτο +19 (69-50). Ο Λι έβαλε πέντε σερί πόντους, στέλνοντας το προβάδισμα των γηπεδούχων πάνω από τους 20 (74-52), με τον Κόλεμαν να βάζει τέσσερις σερί για το 74-56. Ο Γκουντάιτις απάντησε με γκολ φάουλ για το 77-56, και από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια σημαντική αλλαγή στο προβάδισμα των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

Πηγή: sport-fm.gr

Πηγή: skai.gr