Μίλαν – Γιουβέντους 4-2

Μοιραστείτε το:

Μίλαν για… φίλημα. Οι «ροσονέρι» αν και βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ, έφεραν… τούμπα τη Γιουβέντους στο Σαν Σίρο με επική ανατροπή (4-2) και έβαλαν γερές βάσεις στην πέμπτη θέση, ενώ η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάει στο +10 από τη δεύτερη Λάτσιο και να πάρει τον τίτλο από τώρα.  Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις και με τις δύο ομάδες να δείχνουν κουρασμένες, τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο 45λεπτο.

Η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε στο 47′ με τον Ραμπιό, ενώ στο 53′ ο Ρονάλντο έγραψε το 0-2 εκμεταλλευόμενος το μπέρδεμα στην άμυνα της Μίλαν. Εκεί όμως επαναπαύτηκε και το πλήρωσε.

Ο Ζλάταν ήταν εκείνος που ξεκίνησε την ανατροπή. Ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι στο χέρι του Μπονούτσι και ο Σουηδός σούπερ σταρ από την άσπρη βούλα πέτυχε το 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κεσιέ ισοφάρισε σε 2-2 και πριν καλά-καλά συνέλθει η Γιουβέντους έφαγε… χαστούκι από τον Λεάο που στο 67′ εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρέμπιτς και ολοκλήρωσε την ανατροπή (3-2). Ο εκπληκτικός Ρέμπιτς ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 80′, με τον Κροάτη επιθετικό να νικά με απίστευτο αριστερό σουτ τον Στσέζνι.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κόντι (82′ Καλάμπρια), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Μπενασέρ, Σαλεμάεκερς (59′ Λεάο), Πακετά (46′ Τσαλχάνογλου), Ρέμπιτς (82′ Κρούνιτς), Ιμπραχίμοβιτς (67′ Μποναβεντούρα)

Γιουβέντους: Στσέσνι, Κουαδράδο (77′ Άλεξ Σάντρο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ (90+4′ Μπεντανκούρ), Πιάνιτς (69′ Ράμσεϊ), Ραμπιό (69′ Ματουιντί), Μπερναρντέσκι, Ιγκουαΐν (69′ Ντάγκλας Κόστα), Ρονάλντο

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 31ης Αγωνιστικής

Τρίτη 7/7

Λέτσε – Λάτσιο 2-1 (30′ Μπαμπακάρ, 47′ Λουτσόνι / 5′ Καϊσέδο)

Μίλαν – Γιουβέντους 4-2 (62′ πεν. Ιμπραΐμοβιτς, 66′ Κεσιέ, 67′ Λεάο, 80′ Ρέμπιτς / 47′ Ραμπιό, 53′ Ρονάλντο)