Πραγματοποιήθηκε σήμερα Τρίτη 30 Ιουνίου 2015 και ώρα 19.00 στο χώρο της Χορωδίας (Παρθεναγωγείου 14) από τα μέλη του Δ.Σ της Χορωδίας ΑΡΜΟΝΙΑ Πρέβεζας, η Συνέντευξη τύπου για την ενημέρωση των δημοσιογράφων και των πολιτών για το διεθνές χορωδιακό Φεστιβάλ που θα λάβει χώρα στην Πρέβεζα από τις 2-5 Ιουλίου 2015. Στο 33ο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ Πρέβεζας που θα πραγματοποιηθεί σε διάφορα σημεία της πόλης, θα βρεθούν 20 χορωδίες από όλο τον κόσμο και περίπου 1000 άτομα για 4 ημέρες δίνοντας ένα διαφορετικό χρώμα στην πόλη γεμάτο μουσική.
Δείτε ολόκληρη τη συνέντευξη τύπου στο παρακάτω video:
{youtube}fIbYWg_-0C8{/youtube}
Πρόγραμμα 33ου Χορωδιακού Φεστιβάλ Πρέβεζας:
19.30 Συνάντηση γνωριμίας αρχηγών αποστολών με την Οργανωτική Επιτροπή
20.30 Συνάντηση όλων των χορωδιών στο κτίριο της Χορωδίας
20.45 Παρέλαση έως το Κηποθέατρο…
Κηποθέατρο Δήμου Πρέβεζας «Γιάννης Ρίτσος»
20.30 Είσοδος κοινού
21.15 Άφιξη Χορωδιών
21.30 Τελετή ‘Έναρξης
• Χαιρετισμοί / Greetings by local authorities
• Παρουσίαση συμμετεχουσών χορωδιών / Presentation of the choirs
• Gloria in D major, RV 589 Antonio Vivaldi (1678-1741)
Συμφωνική Ορχήστρα Δήμου Ιωαννιτών / Symphonic Orchestra of Municipality of Ioannina
Χορωδία Δημοτικού Ωδείου Ιωαννίνων / Choir of Municipal Conservatory of Ioannina
Χορωδία Λυκείου Ελληνίδων Ιωαννίνων / Choir of “Lykeio Ellinidon” of Ioannina
Μικτή Χορωδία Πρέβεζας «Αρμονία» / Mixed Choir “Armonia” of Preveza
Σολίστς / Soloists:
Ηλιάννα Αντωνίου / Ilianna Antoniou, soprano & Άννα Φιλανδριανού / Anna Filandrianou, alto
Διεύθυνση Χορωδιών / Choir’s conductor: Βαλεντίνος Στεφάνωφ / Valentin Stefanov
Διεύθυνση / Conductor: Φοίβος Παπαδόπουλος / Foivos Papadopoulos
Παρασκευή, 03.07.2015 – Πνευματικό Κέντρο Ι. Μ. Νικοπολεως και Πρεβέζης
11.00 21ος Διεθνής Διαγωνισμός Θρησκευτικής Μουσικής – Κατηγορίες C – A
C1 Holešovský dětský sbor – Moravian Childrens Choir, Holesov, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Lenka Polášková
C2 Corul “Symbol”, Bucharest, Romania Διευθύνουν / Conductors: Jean Lupu & Luminiţa Guţanu
C3 Dětský pěvecký sbor “Canzonetta”, České Budějovice, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Petra Nová
C4 Dětský sbor “Severáček”, Liberec, Czech RepublicΔιευθύνει / Conductor: Silvie Pálková
C5 “Prolisock”, Rivne, Ukraine Διευθύνει / Conductor: Galina Ryabokon
A1 Rauman Kamarikuoro, Rauma, Finland Διευθύνει / Conductor: Pasi Nora
A2 Wyrzyski “Canto” Chamber Choir , Wyrzysk, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak
18.00 21ος Διεθνής Διαγωνισμός Θρησκευτικής Μουσικής – Κατηγορίες B – D
B Wyrzyski Male Choir, Wyrzysk, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak (B1)
D1 Male chamber choir “Kir Stefan Srbin”, Nis, Serbia Διευθύνει / Conductor: Miroslav Ivankovic (D2)
D2 Ensemble Vocale “Lux Harmonica”, Monte San Savino (Arezzo), Italy Διευθύνει / Conductor: Benedetta Nofri (D1)
D3 “Con passione” Chamber Choir, Wysoka, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak (D1)
ΙερόςΝαόςΑγίουΧαραλάμπους
21.30 Συναυλία
“Prolisock”, Rivne, Ukraine Διευθύνει / Conductor: Galina Ryabokon
Female Choir of Students Cultural Center Nis, Nis, Serbia Διευθύνει / Conductor: Ivana Mirovic
Male chamber choir “Kir Stefan Srbin”, Nis, Serbia Διευθύνει / Conductor: Miroslav Ivankovic
Rauman Kamarikuoro, Rauma, Finland Διευθύνει / Conductor: Pasi Nora
ΝαυτικόΜουσείοΔήμουΠρέβεζας
21.30 Συναυλία
Det Danske Drengekor, Copehnagen, Denmark Διευθύνει / Conductor: Emil Ritter
“Vox novus”, Ceske Budejovice, Czech Republic Διευθύνουν / Conductors: Petra Nova & Ester Pitrunova
Wyrzyski Male Choir, Wyrzysk, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak
Dětský sbor “Severáček”, Liberec, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Silvie Pálková
Σάββατο, 04.07.2015 – Πνευματικό Κέντρο Ι. Μ. Νικοπολεως και Πρεβέζης
11.00 21ος Διεθνής Διαγωνισμός Θρησκευτικής Μουσικής – Κατηγορίες E – A (συνέχεια)
E1 “Camella”, Novy Bor, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Jiri Strobl (E2)
E2 Corul “Symbol”, Bucharest, Romania Διευθύνουν / Conductors: Jean Lupu & Luminiţa Guţanu (E2)
E3 Sbor ” Severáček”, Liberec, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Silvie Pálková (E2)
E4″Puellae et pueri”, Nový Jičín, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Karel Dostál (E1)
A3 “Medici Cantantes”, The Choir of Wroclaw Medical University, Wroclaw, Poland
Διευθύνει / Conductor: Magdalena Lipska
A4 Χορωδία “Ambitus” Λεοντείου Λυκείου Ν. Σμύρνης / “Ambitus” of Lycee Leonin of N. Smyrni, N. Smyrni / Athens, Ελλάδα / Hellas Διευθύνει / Conductor: Κατερίνα Βασιλικού / Katerina Vasilikou
18.00 21ος Διεθνής Διαγωνισμός Θρησκευτικής Μουσικής – Κατηγορία D (συνέχεια)
D4 “Vox novus”, Ceske Budejovice, Czech Republic Διευθύνουν / Conductors: Petra Nova & Ester Pitrunova(D3)
D5 Female Choir of Students Cultural Center Nis, Nis, Serbia Διευθύνει / Conductor: Ivana Mirovic(D3)
D6 Χορωδία “Ambitus” Λεοντείου Λυκείου Ν. Σμύρνης / “Ambitus” of Lycee Leonin of N. Smyrni, N. Smyrni / Athens, Ελλάδα / Hellas Διευθύνει / Conductor: Κατερίνα Βασιλικού / Katerina Vasilikou(D3)
Κηποθέατρο Δήμου Πρέβεζας «Γιάννης Ρίτσος»
21.30 Συναυλία
Sbor ” Severáček”, Liberec, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Silvie Pálková
Det Danske Drengekor, Copehnagen, Denmark Διευθύνει / Conductor: Emil Ritter
Χορωδία Νέων Πρέβεζας «Αρμονία» / Youth Choir “Armonia” of Preveza, Πρέβεζα / Preveza, Ελλάδα / Hellas Διευθύνει / Conductor: Anelia Stefanova
Παιδική Χορωδία Πρέβεζας «Αρμονία» / Children’s Choir “Armonia” of Preveza, Πρέβεζα / Preveza, Ελλάδα / Hellas Διευθύνει / Conductor: Anelia Stefanova
Ναυτικό Μουσείο Δήμου Πρέβεζας
21.30 Συναυλία
Κοινοτική Χορωδία Κατωκοπιάς / Choir of Katokopia, Κύπρος / Cyprus
Διευθύνει / Conductor: Σκεύω Οικονομίδου – Κύρου / Skevo Oikonomidou – Kyrou
“Camella”, Novy Bor, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Jiri Strobl
Ensemble Vocale “Lux Harmonica”, Monte San Savino (Arezzo), Italy Διευθύνει / Conductor: Benedetta Nofri
Dětský pěvecký sbor “Canzonetta”, České Budějovice, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Petra Nová
“Medici Cantantes”, The Choir of Wroclaw Medical University, Wroclaw, Poland Διευθύνει / Conductor: Magdalena Lipska
Πλατεία Λιμενικού Ταμείου
21.30 Συναυλία
Holešovský dětský sbor – Moravian Childrens Choir, Holesov, Czech Republic
Διευθύνει / Conductor: Lenka Polášková
Corul “Symbol”, Bucharest, Romania Διευθύνουν / Conductors: Jean Lupu & Luminiţa Guţanu
“Con passione” Chamber Choir, Wysoka, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak
“Puellae et pueri”, Nový Jičín, Czech Republic Διευθύνει / Conductor: Karel Dostál
Wyrzyski “Canto” Chamber Choir , Wyrzysk, Poland Διευθύνει / Conductor: Piotr Jańczak
Mango Beach Bar
23.30 ΠΑΡΤΥ
Κυριακή , 05.07.2015 – Πνευματικό Κέντρο Ι. Μ. Νικοπολεως και Πρεβέζης
10.30 Συνάντηση Κριτικής Επιτροπής με τους Μαέστρους
11.00 Συνάντηση Δικτύου Χορωδιακών Φεστιβάλ
Κηποθέατρο Δήμου Πρέβεζας «Γιάννης Ρίτσος»
21.30 Τελετή Λήξης