NBA playoffs: Λεμπρόν Τζέιμς και Ντέιβις νίκησαν τους Ρόκετς ισοφαρίζοντας τη σειρά των ημιτελικών [vid]

Μοιραστείτε το:

Οι Λέικερς έδειξαν τα… δόντια τους στους Ρόκετς και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών, στο πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο ζευγάρι των Play Offs μέχρι στιγμής. Οι «λιμνάνθρωποι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν ακόμη και με 21 πόντους (42-21) στη δεύτερη περίοδο. Οι «ρουκέτες» όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (92-90) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά οι «λιμνάνθρωποι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη με το τελικό 117-109.

Ο Άντονι Ντέιβις με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές) και 10 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να προσθέτει 28 πόντους (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ και τον Μαρκίφ Μόρις 16 πόντους (4/5 τρίποντα).

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/13 βολές), ο Ερικ Γκόρντον 24 πόντους (6/12 τρίποντα) και ο Πι Τζέι Τάκερ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 10 πόντους (3/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές) και 7 λάθη.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Τραυματίστηκε στο ίδιο πόδι και δεν συνεχίζει στον αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του 4ου ματς ανάμεσα σε Μπακς και Χιτ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σχεδόν μία ομάδα μόνος του. Ενδεικτικά, στη πρώτη περίοδο, ο MVP είχε τους 14 από τους 22 πόντους της ομάδας του με 6/8 σουτ, την ώρα που οι υπόλοιποι μετρούσαν 4/16! Μάλιστα, έως να τραυματιστεί στη δεύτερη περίοδο  είχε φτάσει στους 18 πόντους και η εικόνα του αγώνα ήταν σαν να παίζει μόνος του κόντρα στους Χιτ, αλλά ο Greek Freak είδε την τύχη να του γυρίζει την πλάτη.

Για την ακρίβεια μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα είδε τον αστράγαλο του να γυρίζει δύο φορές και παρόλο που επέστρεψε για να εκτελέσει βολές, μετά από λίγο έφυγε για τα αποδυτήρια…

Πηγή: flash.gr