Μιλγουόκι Μπακς Μπόστον Σέλτικς 119-112 και Giannis με 36άρα [pics & vid]

Μοιραστείτε το:

Το Μιλγουόκι ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τον Αντετοκούνμπο σαν να μην πέρασε μία μέρα. Οι Σέλτικς είχαν τις απαντήσεις τους, αλλά οι Μπακς, πήραν μια μικρή διαφορά, στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-25).

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, τα «Ελάφια» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, πηγαίνοντας μέχρι το +13 (46-59) και με τον «Greek Freak» να έχει φτάσει τους 14 πόντους, σε εκείνο το σημείο. Οι Σέλτικς, έπαιξαν καλύτερη άμυνα, μειώνοντας μέχρι και στους τρεις (58-61) με την ανάπαυλα του ημιχρόνου, να τους βρίσκει στο -6 και στο 64-58.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι Σέλτικς, δεν επέτρεπαν στους Μπακς να ξεφύγουν και το τέλος της τρίτης περιόδου, βρήκε τις δύο ομάδες, ισόπαλες στο 87-87.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι Σέλτικς ήταν πολύ δυναμικοί στην άμυνα. Ο Αντετοκούνμπο έφτασε στους 30 πόντους, για το προβάδισμα των Μπακς (107-105). Σε δύο περιπτώσεις, γλίτωσε από το έκτο φάουλ και την αποβολή και με δικό του γκολ-φάουλ, έκανε το 110-107, 1.28 πριν το τέλος. Το τρίποντο του Μίντλετον για το 113-107, 1.10 πριν το τέλος, έδωσε σημαντικό προβάδισμα στους Μπακς, αλλά ο Μπράουν με καλάθι και φάουλ, μείωσε σε 113-110. Ο Γιάννης, με 37,6 δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο, πέτυχε το καλάθι πήρε και το φάουλ από τον Τάις, για το 116-110 και το ματς καθάρισε.

Μπακς: Μίντλετον 18, Αντετοκούνμπο 36, Μ. Λόπεζ 14, Μάθιους 9, ΝτιΒιντσέντζο 12, Χιλ 7, Ιλιασόβα 7, Μπράουν 3, Ρ. Λόπεζ 9, Κόρβερ 6, Γουίλσον.

Σέλτικς: Τέιτουμ 5, Χέιγουορντ 17, Τάις 13, Μπράουν 22, Γουόκερ 16, Γουοναμέικερ 15, Σμαρτ 23, Καντέρ 2, Οτζελέγιε, Γουίλιαμς,

Δωδεκάλεπτα: 33-25, 64-58, 87-87, 119-112

Στο άλλο ματς της βραδιάς οι Χιούστον Ρόκετς του “Μούσια” Τζέιμς Χάρντεν επιβλήθηκαν των Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς με το τρομερό 153-149 στην παράταση.

Πηγή: flash.gr