ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 2-2

Μοιραστείτε το:

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε ο σημερινός αγώνας με τον οποίο, άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής των play off της Super League 1, ανάμεσα σε ΟΦΗ και ΠΑΟΚ. Με το τελικό 2-2 και τον τρόπο που ήρθε να πιστοποιεί ότι η αναμέτρηση του «Γεντί Κουλέ» ήταν άκρως… επεισοδιακή και να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’, με τον Μπίσεσβαρ, για να έρθει η απάντηση από πλευράς «ομιλητών», που είχαν δοκάρι με τον Βαζ στο 17ο λεπτό, και μάλιστα εις διπλούν, με τους Νέιρα στο 18’ και Φιγκεϊρέδο στο 43’ να τους δίνουν προβάδισμα από… ημίχρονο!

Οι Κρήτες έμειναν με παίκτη λιγότερο, από την αποβολή του Κουτρουμπή στο 59ο λεπτό, για να ακολουθήσουν η ισοφάριση στο 76’ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη, ο οποίος είχε περάσει στο ματς αλλαγή, αλλά και η αποβολή του Εσίτι πέντε λεπτά μετά το 2-2, με τον ΠΑΟΚ να τελειώνει και αυτός με δέκα ποδοσφαιριστές. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία για τους γηπεδούχους -που έφτασαν τους 36 πόντους- στα τρία τελευταία ματς στο «μίνι» πρωτάθλημα, ενώ οι Θεσσαλονικείς έχασαν κι άλλο έδαφος στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης καθώς είναι στο +1 από την Τρίτη ΑΕΚ, αλλά με παιχνίδι παραπάνω…

Να σημειώσουμε πως την επόμενη αγωνιστική ο ΟΦΗ φιλοξενείται από την ΑΕΚ, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό, με αμφότερα τα παιχνίδια να διεξάγονται την Τετάρτη 8 Ιουλίου.

Γήπεδο: “Θ. Βαρδινογιάννης”

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Μαρινάκης (90′ Νάστος), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (77′ Σακόρ), Νέιρα, Βαζ (59′ Ζοάο Βίκτορ), Φιγκεϊρέδο (89′ Μάνος).

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46′ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46′ Εσίτι), Λημνιός (63′ Άκπομ), Μπίσεσβαρ (63′ Μάτος), Στοχ (61′ Τζόλης), Σβιντέρσκι.

Γκολ: 18′ Νέιρα, 43′ Φιγκεϊρέδο / 5′ Μπίσεσβαρ, 76′ Μιχαηλίδης

Κίτρινες: 28′, 59′ Κουτρουμπής, 45 +7′ Νέιρα, 75′ Κοροβέσης, 82′ Γιαννούλης, 90 +1′ Γουάλι / 50′, 81′ Εσίτι, 78′ Άκπομ

Κόκκινες: 59′ Κουτρουμπής / 81′ Εσίτι

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Βοηθοί: Θανάσης Κολοσιώνης (Αιτ/νίας), Χρήστος Τζιώτζιος (Θράκης)