Ο Ουίλμπεκιν σόκαρε τον Ολυμπιακό-«Κρύα» ήττα από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν «αγκαλιά» με την νίκη όμως στο τέλος ηττήθηκαν με 71-70

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλεψαν σαν λιοντάρια στο καυτό από 11.000 φιλάθλους «Γιαντ Ελιάου», ο Ολυμπιακός βρέθηκε μια ανάσα μακριά από τη νίκη όμως στο τέλος, το εύστοχο τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος «γκρέμισε» την συγκλονιστική προσπάθεια που προηγήθηκε με την Μακάμπι να φτάνει στη νίκη με σκορ 71-70. Κρίμα κι άδικο για τους «ερυθρόλευκους» που στα μέσα της τελευταίας περιόδου προηγήθηκαν με 62-55, έδειξαν χαρακτήρα και θέληση όμως στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όλα πήγαν στραβά.

Οι απουσίες δυο σημαντικών «πυλώνων» της ομάδας όπως ο Σπανούλης και ο Μιλουτίνοφ δημιουργούν κενά που δεν είναι δυνατόν να αναπληρωθούν παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε τον αντίπαλο του με την «δίψα» του για το θετικό αποτέλεσμα. Παρά την ήττα τους οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούν  να διατηρούν μαθηματικές ελπίδες για την 8άδα, ωστόσο για να καταφέρουν να φτάσουν στα πλέι οφ της διοργάνωσης θα χρειαστεί να πετύχουν μια μεγάλη υπέρβαση καθώς τα δεδομένα δεν είναι υπέρ του.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο 10λεπτο παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητικός, περιόρισε αμυντικά την «δράση» των Ουίλμπεκιν και Ντόρσει, ενώ επιθετικά στηρίχτηκε σε μεγάλο βαθμό στις εμπνεύσεις του ΜακΚίσικ. Σταδιακά όμως ερυθρόλευκοι άρχισαν να χάνουν την συγκέντρωση τους(συμπλήρωσαν 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο), ενώ παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας(είχε μόλις 3 ασίστ στο 20΄), με αποτέλεσμα η Μακάμπι να τρέξει ένα επιμέρους 12-0 παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (39-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από Μπάλντγουιν και Πρίντεζη κι ένα κλέψιμο του Παπανικολάου άλλαξαν την εικόνα του αγώνα με τον Ολυμπιακό αρχικά να μειώνει(47-46) και στην συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με εύστοχη προσπάθεια του Μπάικς(49-50).