Football League: Νίκες για Ηρακλή – Βόλο, γκέλα για Παναχαϊκή [βίντεο]

Ο Ηρακλής κατέκτησε τη δεύτερη νίκη του στη Football League, ύστερα από έξι αγωνιστικές.

Μόνος πρώτος παραμένει ο ασταμάτητος Απόλλων Λάρισας, «τρίποντο» πήρε ο Βόλος και η Δόξα Δράμας, ενώ «λευκή» ισοπαλία είχαμε στο Εργοτέλης – Πλατανιάς και στο Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

  • ΑΟΧ Κισσαμικός – Ηρόδοτος 2-0 (32′ Ρίσκι, 68′ Σιμόν)
  • Ηρακλής – Σπάρτη 3-0 (13′ Περόνε, 54′ Κλέιτο, 60′ Χασομέρης)
  • Τρίκαλα – Βόλος 0-1 (86′ Μάντζης)
  • Απόλλων Λάρισας – Αήττητος Σπάτων 2-0 (45′ Πολέτο, 69′ Σουλιώτης)
  • Εργοτέλης – Πλατανιάς  2-2 (9′ Ιατρούδης, 49′ Μαζουλουξής – 85′, 92′ Μπιανκόνι)
  • Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης  0-0
  • Αιγινιακός – Δόξα Δράμας  1-3 (35′ Θ. Παπαδόπουλος – 19′ Πέρεθ, 30′ Κρητικός, 53′ Κουσκουνάς)
  • Απόλλων Πόντου – Κέρκυρα  0-2 (56′ Σιατραβάνης, 67′ Τουράμ)

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες):

1. Απόλλων Λάρισας 16

2. Εργοτέλης 14

3. Βόλος 13

4. Πλατανιάς 12

5. Κέρκυρα 10

6. Δόξα Δράμας 10

7. Ηρόδοτος 9

8. Παναχαϊκή 9

9. Ηρακλής 7

10. Καραϊσκάκης 7

11. Απόλλων Πόντου 6

12. ΑΟΧ Κισσαμικός 5

13. Σπάρτη 5

14. Αήττητος Σπάτων 5

15. Τρίκαλα 3

16. Αιγινιακός 2

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ’ εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ’ (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.

Η επόμενη αγωνιστική:

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου

  • Πλατανιάς – Τρίκαλα (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Περιβολίων)

Κυριακή 2 Δεκεμβρίου

  • Σπάρτη – Βόλος (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάρτης)
  • Αήττητος Σπάτων – Ηρακλής (15:00, Δημ. Στάδιο Σπάτων)
  • Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας (15:00, Δημ. Αγίων Αναργύρων)
  • Ηρόδοτος – Εργοτέλης (15:00, Γήπεδο Ν. Αλικαρνασσού)
  • Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή (15:00 ΕΡΤ3, Γήπεδο Δόξας)
  • Κέρκυρα – ΑΟΧ Κισσαμικός (15:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)
  • Αιγινιακός – Απόλλων Πόντου (15:00, Δημ. «Γ. Παραλυκίδης»)

ΤΑ ΓΚΟΛ

Πηγή: iefimerida

About Ομάδα Σύνταξης 69824 Articles
To PrismaRadio.gr είναι τo ενημερωτικό ραδιόφωνο της Βορειοδυτικής Ελλάδας

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*